برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : دوشنبه ۹۹/۳/۱۲

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
به علت نوسانات قیمت فرش ماشینی ، لطفا تا اطلاع ثانوی قبل از خرید جهت استعلام قیمت جدید محصولات با واحد فروش و سفارشات در ارتباط باشید.

» بهترین فرش ماشینی از نظر کیفیت ، نخ و تراکم چیست ؟

بهترین فرش ماشینی

از آن جایی که ما روز به روز شاهد پیشرفت چشمگیری در صنعت های مختلفی هستیم در زمینه تولید فرش های ماشینی نیز این موضوع صدق می کند . ما شهر های تولید کننده فرش های ماشینی بزرگی داریم که فرش های با کیفیت خوبی را در طرح و نگاره های زیبا و خاص در شانه و تراکم های مختلف  تولید می کنند مانند : مشهد ، تبریز ، اصفهان ، قم و کاشان .... 
اما با جرات می توان بیان کرد که شهرستان کاشان به عنوان مهد فرش و سرزمین مادری فرش در بین تمامی شهر های تولید کننده فرش های ماشینی جایگاه و رتبه اول را دارد و در بین بسیاری از مردم و خریداران فرش معروف و از محبوبیت ویژه ایی برخوردار است . شرکت ها و کارخانه های تولید کننده فرش های ماشینی در شهرستان کاشان فرش های ماشینی خود را با استفاده از پیشرفته ترین و مدرن ترین دستگاه های بافنده تولید می کنند . شهرستان کاشان تا پیش از تولید فرش های ماشینی ، زبان زد خاص و عام در باره فرش های دستبافت بوده است و امروزه این افتخار و جایگاه را در زمینه فرش های ماشینی نیز حفظ کرده است .     
                       
انتخاب بهترین فرش ماشینی به عواملی زیادی بستگی دارد که در این جا به چند موارد آن اشاره می کنیم :
عوامل زیادی در این که یک فرش ماشینی جزئی از بهترین ها باشد نقش دارد که از مهم ترین آن ها می توانیم به نوع بافت ، جنس نخ خاب ، جنس نخ تار و پود و تعداد تراکم طولی و عرضی ، طرح و نگاره هایی که در بافت فرش به کار رفته است و ... مواردی هستند که سبب می شود درانتخاب بهترین فرش های ماشینی تاثیر بسزایی بزارند . تعداد رنگ های به کار رفته در فرش نیز بر روی کیفیت و زیبایی آن نیز نقش دارد .

نخ مصرفی در بافت فرش
همانطور که می دانید برای بافت فرش باید از سه نوع نخ استفاده شود : نخ تار ، نخ پود ، نخ پرز
ما انواع مختلفی فرش ماشینی داریم که عبارت اند از : فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی پروپیلن ، فرش ماشینی پلی استر که در ادامه می خواهیم به توضیح هریک به صورت جداگانه بپردازیم .

فرش ماشینی آکریلیک
شرکت ها و کارخانه در بافت فرش های ماشینی خود از انواع مختلفی الیاف های مصرفی (نخ تار ) استفاده می کنند که بهترین و مرغوب ترین آن ها که سبب می شود تا کارایی و کیفیت فرش بالاتر رود الیاف 100 آکریلیک هیت ست شده می باشد . این الیاف طی فرآیند هیت ست شدن قابلیت هایی را دریافت می کند که این ویژگی ها و قابلیت ها به نحوی امتیازی برای خوب بودن می باشد . برخی از ویژگی های الیاف آکریلیک هیت ست شده عبارت اند از : مقاوم بودن در برابر خحرارت و گرما ، ضد حساسیت و پرزدهی ، شست وشوی آسان و راحت .

فرش ماشینی پلی استر
الیاف پلی استر در مقایسه با الیاف آکریلیک مقاومت و طول عمر کمتری دارد همچنین قیمت این مدل از فرش کمتر از فرش ماشینی آکریلیک است . این الیاف در برابر حرارت و گرما از خود واکنش نشان می دهد در واقع در نقطه مقابل الیاف آکریلیک قرار گرفته است . از ویژگی ها و خصوصیات این الیاف می توانیم به شست وشوی آسان اشاره کنیم در واقع در مدت زمان کوتاهی خشک می شود . این فرش درخشندگی بالایی دارد و برای محل هایی که رفت و امد در آن ها کم است مناسب است .

فرش ماشینی پروپیلن
الیاف پلی پروپیلن در دسته الیاف های مصنوعی قرار می گیرد . از ویژگی هایی که برای این مدل از فرش ها می توانیم بیان کنیم این است که رطوبت کمی را جذب می کند از این جهت مناسب است اما در عین این که ویژگی های مفیدی دارد معایبی نیز به همراه دارد از جمله ان ها می توان به سخت پاک شدن لکه ها مخصوصا لکه های روغنی روی آن اشاره کرد در واقع در صورت کثیف شدن دیر تر از الیاف های دیگر پاک می شود . همچنین لطافت و نرمی فرش های پلی پروپیلن زودتر از سایر فرش ها از بین می رود .

فرش ماشینی با نخ ترک
یکی از مرغوب ترین و با کیفیت ترین نخ هایی است که در کشور ترکیه تولید می شود و می توان از این نخ برای انواع مختلفی از فرش ها استفاده کرد . اگر بخواهیم کیفیت این نوع نخ را بررسی کنیم باید بگوییم در سطح نخ  الیاف آکریلیک هیت ست شده می باشد .

شانه و تراکم
تراکم به تعداد گره هایی که در یک متر مربع طولی فرش بافته می شود گفته می شود و بهترین تراکم فرش به تعداد شانه های ان بستگی دارد . فرش های ماشینی در شانه و تراکم های مختلفی بافته می شوند که هر چه میزان شانه و تراکم فرش ها بالاتر می رود ظرافت و زیبایی کار نیز دو چندان می شود از این جهت است که فرش های ماشینی 1500 شانه سایر فرش زیبا تر و ظریف تر است و این ظرافت و زیبایی سبب شده تا این فرش ماشینی به فرش دستبافت گونه مانند شود . بهترین تراکم برای فرش 700 شانه ، تراکم 2550 ، و برای فرش 1000 شانه تراکم 3000 ، فرش 1200 شانه ، تراکم 3600 و هم چنین برای فرش 1500 شانه ، تراکم 4500 می باشد . این مواردی که بیان شد میزان استاندارد تعداد شانه و تراکم ها می باشد  . عده ای زیادی از افراد بر این باور هستند که هر چه فرش از ضخامت بیشتری برخوردار باشد و فرش خاب بلندی داشته باشد آن فرش مناسب است و ماندگاری بالاتری دارد و بیشترین وزن فرش را خاب فرش تشکیل می دهد .

دستگاه بافت
امروزه اکثر فرش های ماشینی با استفاده از دستگاه های جدید به نام HCPX , HCI بافته می شوند و همانطور که می دانید فرش هایی که توسط دستگاه های جدید بافته می شوند از کیفیت بالاتری برخوردار هستند . دستگاه هایی جدید و مدرن امروزیی تنها نخ های باکیفیت و مرغوب را می بافند بنابراین در بافت فرش ها از نخ های ضعیف و بی کیفیت استفاده نمی شود .

مشخصاتی که سبب می شود تا یک از فرش نسبت به سایر فرش ها ممتاز شود :
1-لطیف و نرم بودن
2- ظرافت بالا
3-متناسب بودن شانه و تراکم
4-طرح و رنگ زیبا
5-استفاده از مواد اولیه مرغوب و درجه یک
6-ضد حساسیت و ضد پرزدهی

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  استخدام در فرش کاشان
•  روش نگهداری و شستشوی فرش ماشینی
•  فروشگاه های خرید انواع فرش ماشینی
•  ضمانت اصل بودن فرش ماشینی
•  بهترین قیمت فرش ماشینی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه