برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : چهارشنبه ۰۰/۱/۲۵

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
به علت نوسانات قیمت فرش ماشینی ، لطفا تا اطلاع ثانوی قبل از خرید جهت استعلام قیمت جدید محصولات با واحد فروش و سفارشات در ارتباط باشید.

» انواع فرش ماشینی با تراکم بالا

فرش ماشینی تراکم بالا

شانه و تراکم فرش ماشینی
در زمان خرید فرش ماشینی با دو کلمه شانه فرش و تراکم فرش مواجه می شویم که این دو واژه می تواند گویای بسیاری از مشخصات فرش ماشینی باشد.
تراکم همان میزان گره و یا ریشه در بطن فرش است که شامل تراکم عرضی فرش و تراکم طولی فرش می شود. تراکم و شانه از مهمترین معیار ها در زمان انتخاب فرش ماشینی با دوام و زیبا می باشند.
امروزه فرش های ماشیی با تراکم بالا و یا پایین طرفداران خاص خود را دارند. پس اگر به دنبال فرشی زیبا و خاص هستید می توانید انواع فرش تراکم بالا را انتخاب کنید و در صورتی که دوام و ضخامت فرش برایتان مهم است از فرش های تراکم پایین استفاده نمایید. حال این سوال پیش می آید که تراکم و شانه چه تاثیری در فرش ماشینی دارند ؟

شانه فرش
به تعداد ریشه های موجود در هر متر مربع فرش ماشینی گفته می شود که عمدتا از 700 تا 1500 است. الیاف تار قالی های ماشینی از میان شانه فرش می گذرند و واحد آن ها متر است. به طور مثال فرش های هزار شانه با 1000عدد گره در یک متر عرض بافته می شوند و شمارش یک پنجم از گره ها می تواند شانه فرش را مشخص کند.

تراکم نیز به تعداد ریشه های موجود در متر مربع طول فرش گفته می شود که معمولا از 900 تا 4500 است. در حال حاضر بالاترین میزان تراکم طولی مربوط به فرش های 1500 شانه تراکم 4500 است. این تراکم بالا باعث شده فرش نرمی و ریز بافتی فوق العاده ای داشته باشد.

کاهش و یا افزایش این دو شاخصه بر قیمت و کیفیت فرش تاثیر گذار هستند. شانه فرش ماشینی برابر با زیبایی فرش بوده و تراکم فرش به فشردگی قالی ماشینی مربوط می شود. چناچه که تعداد ریشه های طولی فرش که همان تراکم است زیاد شود فرش سفت تر و فشرده تر می شود و در نتیجه دوام و استحکام بیشتری پیدا می کند. ولی افزایش شانه باعث می شود که قالی ظریف تر و زیباتر شود.

بهترین تراکم طولی برای فرش ماشینی با توجه به شانه آن تعیین می شود. بهترین تراکم برای فرش های ماشینی می تواند بالاترین تراکم باشد ولی نباید دیگر شاخصه های فرش چون جنس نخ خاب فرش و دستگاه بافنده فرش را نادیده گرفت. الیاف فرش ماشینی تراکم بالا نیز بسیار در کیفیت و زیبایی فرش موثر خواهد بود. با کیفیت ترین فرش های تراکم بالای کاشان با الیاف صد در صد اکریلیک و یا ابریشم مصنوعی بافته می شوند. این الیاف بسیار زیبا و با دوام هستند و هر فرش ماشینی دستبافگونه بسته به نوع نخ خاب و تعداد تراکمش طیفی از لطافت و دوام را می سازد.

ضخامت فرش های تراکم بالا به دلیل وجود گره های بیشتر از فرش های تراکم پایین، کمتر است و برای همین در مکان های شلوغ و پرتردد به کار می روند. در صورتی که ضخامت قالی تراکم بالا در حد کم تعیین نشود طرح های فرش به راحتی قابل مشاهده نیستند و تمامی طرح و نقوش آن در هم پیچیده می شوند. علت اصلی نازک بودن قالی های ماشینی تراکم بالا لطافت فرش است. تراکم بیشتر باعث لطافت فرش می شود و لی از دوام فرش و ضخامت فرش می کاهد.

هر چه فرش ماشینی با تراکم عرضی بیشتری بافته شود در نتیجه زیبایی و ظرافت آن نیز افزایش می یابد و به همین علت فرش های تراکم بالا از زیباترین فرش های بازار فرش هستند. فرش های ماشینی به طور عمده در دو نوع فرش های تراکم بالا و فرش های تراکم پایین تولید می شوند.
قالی های هزار شانه تراکم 3000، فرش 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 شانه تراکم 4500 کاشان از قالی های ماشینی تراکم بالا و یا فرش های دستبافگونه ماشینی هستند. دلیل نامگذاری این محصولات به فرش ماشینی دستبافتگونه شباهت زیاد محصول به قالی های دستباف است.
قالی های ماشین دستبافگونه تراکم بالای کاشان نسبت به فرش های دستباف قیمت کمتری دارند و به همین دلیل از فروش و محبوبیت بیشتری برخوردارند. قیمت مناسب فرش های ماشینی دستبافگونه به دلیل بی کیفیت بودن ان ها نیست بلکه این فرش ها با طرح های گوناگون با بهترین مواد اولیه تولید و عرضه می شوند.

فرش ماشینی 1000 شانه کاشان
فرش های ماشینی 1000 شانه کاشان
دارای تراکم 3000 هستند و با نخ خاب صد در صد اکرولیک هیت ست شده و نخ تار وپود پنبه بافته می شوند. این قالی های ماشینی تراکم بالا در دو دسته: قالی ماشینی دستبافگونه هزار شانه تراکم 3000 هشت رنگ و فرش 1000 شانه تراکم 3000 ده رنگ تولید و روانه بازار می شوند. ظرافت و ریز بافتی این محصولات از دلایل تمایز آن ها نسبت به فرش های 700 شانه می باشد و همین عامل سبب شده تا فرش قیمت بیشتری نسبت به قالی هفتصد شانه کاشان داشته باشد.

فرش ماشینی 1200 شانه کاشان
قالی ماشینی 1200 شانه کاشان یکی از فرش های تراکم بالا درجه یک کاشان می باشد که بسیار مورد توجه خریداران قرار گرفته است. این فرش نیز از جمله فرش های دستبافگونه بازار است که به دلیل ظرافت بالا و شباهت زیاد به فرش دستباف از دیگر فرش ها متمایز می باشد.
تراکم طولی این محصول زیبا در حدود 3600 گره بوده و همین تراکم بالا سبب استفاده از الیاف اکریلیک ظریف در قالی 1200 شانه می باشد. اکثر تابلو فرش های بافت ماشینی کاشان نیز با تراکم عرضی 1200 بافته می شوند و ظرافت بالایی دارند. فرش های 1200 شانه تراکم بالای کاشان از فرش های 700 شانه سفت تر هستند ولی ظرافت و نرمی بیشتری نسبت به این فرش ها دارند.

فرش ماشینی 1500 شانه کاشان
فرش های متراکم 1500 شانه بالاترین میزان تراکم طولی و عرضی را در میان قالی های ماشینی دستبافتگونه ممتاز کاشان دارند. اساس ترین تفاوت این محصولات با دیگر قالی های تراکم بالا در ظرافت و قیمت می باشد. ضخامت کم فرش هزار و پانصد شانه از دلایل زیبایی بی نظیر طرح و نقوش فرش است.
این قالی های تراکم بالا از کالای لوکس و تجملی محسوب شده و گزینه خوبی برای خانه های بزرگ و مجلل به شمار می روند. الیاف فرش بسیار نازک و ظریف است و امکان بافت طرح های بسیار ریز بافت را به فرش داده است. خاص ترین ویژگی قالی 1500 تراکم 4500 کاشان فشردگی بالای الیاف است که از ورود گرد و غبار به فرش ماشینی لوکس جلوگیری می کند. البته  الیاف قالی 1500 شانه ازجنس اکریلیک هیت ست است و هیچ گونه حساسیت و آلرژی ایجاد نمی کند. هیت ست بودن نخ اکریلیک این فرش ها باعث عدم پرزدهی فرش و ثبات رنگی فرش می شود.

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  فروشگاه های خرید انواع فرش ماشینی
•  استخدام در فرش کاشان
•  همه چیز درمورد ارتفاع نخ خاب فرش
•  شرایط بازگشت یا عودت فرش
•  روش نگهداری و شستشوی فرش ماشینی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه